Jak Adsense zmienił Internet

Odkąd Google wpadł na pomysł, jakim jest AdSense, sieć przekształciła się na wiele różnych sposobów, których nikt by nawet nie podejrzewał. Niektóre z nich są dobrymi zmianami, a inne nie.

Jeszcze przed pojawieniem się AdSense wiele osób reklamowało się za pośrednictwem AdWords. Zapewnił duży rozgłos dzięki umieszczeniu witryny na górze w wyszukiwanych hasłach Google. Pozbawiło to wiele bólu i kosztów związanych z pozycjonowaniem, a także dużo czasu, który trzeba było czekać, aż w końcu osiągniesz szczyt. Sprawiło, że uruchomienie strony internetowej było realistycznym sposobem na natychmiastową rentowność zamiast długoterminowej strategii bez natychmiastowych zwrotów.

Dzięki AdSense pojawiła się możliwość wyświetlania reklam w prawie każdej witrynie w Internecie, która zawiera wszystko, co nawet przypomina Twoją firmę. Dlatego właśnie AdSense wprowadził nowe podejście do reklamy w Internecie. Wcześniej słabo sklasyfikowane strony internetowe PPC musiały reklamować się offline, aby uzyskać jakikolwiek faktyczny wstępny wzrost.

Firmy nie muszą już zatrudniać drogich specjalistów do tworzenia niezwykle rozbudowanych kampanii reklamowych. Nie ma wysokich kosztów wyświetlania reklam w witrynach, których musisz osobiście szukać.

Wystarczy wymyślić kilka znaczących słów dla swojej firmy, zarejestrować się w Google AdWords i pozwolić Google zająć się resztą równania. Chociaż wymaga codziennego zarządzania, automatyzacja oszczędza znaczną ilość czasu dla reklamodawców.

Oczywiście prawdopodobnie największa zmiana w sposobie działania Internetu dzięki AdSense pochodzi z punktu widzenia wydawców. Podczas gdy wcześniej trzeba by było przeskoczyć przez wiele przeszkód, aby strona internetowa w ogóle się utrzymywała, teraz ludzie robią fortuny na ich witrynach. Prowadzi to do motywacji do treści i zasobów dla internautów.

Zwykle oznacza to, że wydawcy witryn muszą bardziej martwić się zawartością ich witryn i ogólnym wyglądem ich stron, a nie ekonomicznymi aspektami utrzymania rentowności witryny.

Nic dziwnego, że fenomen blogowania eksplodował, gdy kilka lat temu pojawił się AdSense. Każdy mógł po prostu napisać stronę na temat, który go pasjonował, i zarabiać z tego na życie dzięki AdSense.

Po trzecie, nie można ignorować wpływu, jaki AdSense wywarł na zwykłych, codziennych internautów. Podczas gdy ludzie w ogóle nie zauważali banerów (co jest bardzo interesujące z psychologicznego punktu widzenia), sytuacja jest zupełnie inna w przypadku reklam tekstowych.

Ludzie nie ignorują reklamy tekstowej tak łatwo, jak banerów graficznych.

Oczywiście są też złe efekty – ludzie tworzą strony internetowe wyłącznie po to, by uruchamiać na nich AdSense, i równie dobrze, z dużym zjawiskiem „oszustw związanych z kliknięciami”, ludzie tworzą sztuczne kliknięcia z różnych powodów.

Ale Google próbuje kontrolować takie zachowanie i naprawdę nie można go winić za działania takich osób. Podsumowując, Google AdSense zmienia sposób działania Internetu i robi to głównie w dobry sposób.

Adsense zmienił Internet, wspierając interesy gospodarcze przedsiębiorstw i użyteczność konsumentów.

Obecnie usługa Adsense nosi nazwę Google Ads.